3 kroki do realizacji celu
3 kroki do realizacji celu

Wiele osób myśli: mam cel. Co dalej, aby go osiągnąć?
Jeszcze inni pytają: po co wyznaczać cele, co z tego że zapiszę go na kartce?
Wiem z doświadczenia, że tylko SKUTECZNE wyznaczanie celów może zaprowadzić Cię w miejsce, w którym chcesz być – nieważne, czy są to cele biznesowe, czy osobiste.
Pokażę Ci dzisiaj 3 kroki do realizacji celu, a w następnych wpisach rozwinę każdy z nich dodatkowo. Jest to proces, który sam przeszedłem, aby być w miejscu, w którym jestem dzisiaj. A miejsce, w którym startowałem, to była przysłowiowa czarna DUPA, zatem skup się.

1. Osiąganie celu to droga

Musisz sobie uświadomić, że cel to pewna droga, proces. Nic nie dzieje się od razu, ani przypadkiem. Na tej drodze istnieje wiele odnóg, wiele kamieni, o które możesz się potknąć oraz kilka prostych. Niestety – nie ma dróg na skróty. Wiele osób błędnie myśli, że można przyśpieszyć ten proces, jednak podkreślam słowo „BŁĘDNIE” – wiele straciłem na tego typu myśleniu, zarówno czasu, jak i pieniędzy, zatem zaufaj mi w tej kwestii.
W tym punkcie mamy dwie podstawowe rzeczy, od których należy zacząć.
Pierwsza z nich to zapisane w jakim miejscu jesteś dzisiaj. Takie podsumowanie, punkt „A”, z którego startujesz.
Druga kwestia to zapisanie miejsca, w którym chcesz się znaleźć, Twój punkt „B”.
Jeśli zrobisz to rzetelnie, to zobaczysz dokładny obraz tego w jakiej sytuacji i kondycji jesteś na dzień dzisiejszy, a w jakiej pragniesz być.

2. Twoje przekonania

Już od najmłodszych lat masz wkładane do głowy najróżniejsze przekonania. Kiedy jako dziecko chcesz się pochwalić jakimś swoim sukcesem, słyszysz: „Samochwała w koncie stała”. Kiedy chcesz zrobić coś samemu, ponieważ wiesz, że podołasz, to słyszysz: „Zosia samosia”.
Każde takie sformułowanie odbija się na całym Twoim dorosłym życiu. W pierwszym przykładzie masz wbijane do głowy to, aby się nie chwalić oraz zachowywać fałszywą skromność, przez co na przykład w dorosłym życiu nie jesteś w stanie efektywnie budować swojej marki osobistej, przez co tracisz górę pieniędzy.
W drugim przykładzie masz wkładane do głowy, że nie możesz być indywidualistą i spełniać się w pojedynkę.
Grunt, to wyzbyć się tego typu przekonań, które Cię ograniczają i zbudować nowe, pozytywne i wspierające. W ten sposób będziesz w stanie czerpać ze swojej motywacji wewnętrznej, świat stanie się dla Ciebie bliższy i realniejszy, a Ty nie będziesz nieświadomie sabotować własnych działań i decyzji.

3. Środowisko

Przebywasz w otoczeniu osób, które znasz i lubisz. Każdy w końcu w ten sposób dobiera sobie ludzi, z którymi chce przebywać. Pytanie tylko jak to na Ciebie wpływa?
Wyobraź sobie, że masz jakiś zajebisty cel w głowie. Jarasz się nim, dążysz do jego osiągnięcia i chwalisz się znajomym lub rodzinie… Dostajesz strzał w twarz! Dlaczego? Bo oni tego nie rozumieją. Ponieważ dla nich jest to głupie. Nie masz szans wyjść z dupy i projektować swojego życia tak jak chcesz. Nie masz możliwości, aby znaleźć sobie odskocznię od tego, co robisz w życiu codziennym. Negują Cię, krytykują i podcinają skrzydła. Znasz to?
Może to rodzina, może przyjaciele, a może Twój partner.
Bardzo ważne jest to, aby mieć środowisko, które Cię wspiera. Jako ludzie bardzo łatwo przechwytujemy opinie innych na dany temat. W Polsce zresztą jest to bardzo ciekawe schorzenie: wszyscy są ekspertami od wszystkiego, a co więcej – chętnie udzielą Ci „dobrych” rad. To przerażające zjawisko. Dlaczego więc masz brać ich opinie za pewnik? W ten sposób odpuszczasz sobie własne życie i zaczynasz żyć pod dyktando innych. Uwolnij się od tego i stwórz sobie wspierające Cię środowisko.

3 kroki do realizacji celu, to mój schemat osiągania tego co chcę oraz spełniania moich marzeń. Oczywiście to tylko zarys, ponieważ jest o wiele więcej składowych każdego z tych punktów. Tak jak te wszystkie kroki to proces, tak każdy z osobna można traktować jako proces.
Na początku pisałem, że w kolejnych wpisach rozwinę każdy z tych podpunktów, dlatego oczekuj na kolejne kroki i osiągnij swoje cele w 2018 roku. Żyj tak jak chcesz żyć!