5 przyczyn blokujących Twoją kreatywność

Każdy z nas chce, a przynajmniej powinien chcieć, być kreatywnym. To właśnie ten aspekt funkcjonowania człowieka wpływa na to, że jest w stanie osiągać zamierzone cele, poprzez szukanie różnych rozwiązań. Co zrobić, aby wykrzesać z siebie więcej pokładów kreatywności?
Oto 5 przyczyn, które mogą blokować Twoją kreatywność:

1. Poświęcanie czasu „na bzdety”.

Jeśli po przyjściu do domu pierwsze co zrobisz, to włączenie telewizora, siedzenia na portalach społecznościowych lub korzystanie z innych „zapełniaczy czasu”, to wiedz, że może być to jedna z przyczyn blokujących Twoją kreatywność. W momencie, gdy wracasz z pracy/szkoły, a Twój umysł jest zmęczony całodniowym przepływem informacji, po prostu chcesz odpocząć. Jednak tutaj istnieje pułapka: „zapełniacze czasu”, mimo pozornego złudzenia odpoczynku, pochłaniają kolejne ilość energii Twojego umysłu, a to sprawia, że wcale nie odpoczywasz, przeciwnie. Zamiast tego skorzystaj z chwili ciszy, a następnie weź do ręki książkę lub zrób coś dla siebie. Dzięki temu będziesz w stanie zregenerować siły swojego umysłu, a to przyczyni się znacząco do wzrostu Twojej kreatywności.

Zdjęcie: http://miastostrada.pl

                                             2. Stres

Stres w pracy, stres w domu, stres spowodowany szybkim tempem życia. Znasz to? Jeśli tak, to postaraj się go zredukować do minimum! Stres działa na Twój umysł paraliżująco. Jeśli jest on obecny w Twoim życiu każdego dnia, to nie jesteś w stanie myśleć o niczym innym, a tym bardziej myśleć kreatywnie.

   3. Źle poukładane relacje

  Znasz to uczucie kiedy się zakochujesz i masz wrażenie, że nie ma rzeczy niemożliwych? W odwrotny sposób działają źle poukładane relacje. Jeśli masz toksyczne kontakty z ludźmi, z którymi spędzasz większość każdego dnia, to nie jesteś w stanie funkcjonować prawidłowo, ponieważ są to niesamowite zjadacze energii. Czasami warto zastanowić się, które relacje wnoszą wartość do Twojego życia, a które działają na Ciebie destruktywnie.

4. Życie przeszłością

Życie przeszłością jest mocno blokującym Cię czynnikiem mentalnym. Nieważne, czy żyjesz tymi dobrymi, czy złymi chwilami, pamiętaj o tym, że one są już za Tobą, a przed Tobą są kolejne wyzwania i piękne chwile. Życie przeszłością „zatyka” Twój umysł i zamiast planować przyszłość, skupiasz się na rozpamiętywaniu przeszłości. Postaraj się odciąć grubą kreską i pomyśleć o tym co chcesz osiągnąć w perspektywie tygodnia, miesiąca, roku i dekady. Niech to będzie Twój plan na Ciebie!

5. Brak odpowiedniego podejścia

Nie da się myśleć o czymś w sposób kreatywny mając do tego negatywne nastawienie. Nawet jeśli wyzwanie przed którym stoisz nie wywołuje uśmiechu na Twojej twarzy, to postaraj się zamienić minus w plus. Zamiast myśleć o negatywnych stronach zadania, które masz wykonać, pomyśl o tych, które wniosą do Twojego życia coś pozytywnego: kolejne doświadczenie, nowe kontakty, fajny czas spędzony ze współpracownikami, dobre wynagrodzenie itd. W momencie, gdy skupisz się na pozytywnych aspektach sytuacji, poczujesz wewnętrzną, naturalną motywację do działania, a to pociągnie w konsekwencji kolejne pokłady świeżego spojrzenia na dany temat i kreatywność, której właśnie Ci brakuje.