Dlaczego nie osiągasz tego co chcesz?

Każdy z nas ma w życiu pewne plany, cele i marzenia, które z biegiem czasu chce osiągnąć i zrealizować. Niektóre z nich przychodzą nam łatwo, jednak często skazujemy się na niepowodzenie, przez co narastają w nas frustracje i żale. Dlaczego nie osiągasz tego co chcesz? To pytanie, które zadaje sobie wiele świadomych osób. My przedstawimy Ci kilka powodów, których rozwiązanie będzie dla Ciebie krokiem milowym w osiąganiu tego, co masz zaplanowane!

1. Środowisko

Jako ludzie mamy naturalną potrzebę łączenia się w grupy z innymi – wynika to z naszej potrzeby afiliacji, wyróżnionej przez Abrahama Maslowa w jego piramidzie potrzeb ludzkich.
Jim Rohn z kolei stwierdził, że jesteśmy wypadkową 5 osób, z którymi spędzamy najwięcej czasu.

Zastanów się w jakim środowisku Ty przebywasz. Odpowiedz sobie na pytania: czy moje środowisko mnie wspiera? Czy moje środowisko neguje to co robię? Czy mogę swobodnie rozmawiać o moich planach i marzeniach? Czy kiedy mam jakiś pomysł na siebie, to dostaję pozytywny feedback?
Kiedy przeanalizujesz sobie swoją obecną sytuację, może się okazać, że to Twoje środowisko bardzo często jest blokadą w osiąganiu przez Ciebie sukcesów.

2. Przekonania

Każdy z nas ma w sobie pewne przekonania, które ma „zakodowane” w głowie. Podczas podejmowania decyzji, ocenie sytuacji oraz ocenie siebie, patrzymy przez pryzmat tych właśnie przekonań.
Zostają nam one „wgrywane” przez cały okres życia i przez wiele osób, które spotykamy na swojej drodze, jak również przez nasze własne poglądy i wartości. Rodzina, przyjaciele, partner, nauczyciel, pracodawca – oni wszyscy budują nam w głowach pewne ramy, przez które filtrujemy rzeczywistość.

Pomyśl przez chwilę jakimi przekonaniami Ty się kierujesz kiedy myślisz o swoich celach. Czy czujesz, że są one realne? Czy czujesz, że Ty możesz tego dokonać? Czy wierzysz w powodzenie swoich planów?
Jeśli wahasz się w odpowiedziach lub są one negatywnie, to zmień nastawienie do danej sytuacji. Przykładowo, jeśli masz przekonanie, że: „duże osiągnięcia i duże pieniądze, to duża odpowiedzialność”, to zastąp je przekonaniem: „Duże osiągnięcia i pieniądze to duża odpowiedzialność, która napędza mnie do działania”.
To prosta zmiana, jednak sprawia, że negatywny komunikat zostaje zamieniony w komunikat pozytywny i wspierający.

3. Niska samoocena = brak wiary we własne możliwości

Kiedy masz niską samoocenę, z góry skazujesz się na porażkę. Nie wierzysz w to, że coś jest możliwe, realne i dostępne dla Ciebie. Dodatkowo, nawet jeśli spróbujesz coś zrobić w kierunku realizacji planów, to najczęściej przy pierwszym niepowodzeniu poddajesz się i mówisz: „ja się do tego nie nadaję!”. To poważna przeszkoda w drodze do realizacji Twoich planów!

Jeśli chcesz podwyższyć własną samoocenę, to zacznij się doceniać!
Weź kartkę papieru i podsumuj własne sukcesy z ostatnich kilku miesięcy. W pierwszej kolumnie napisz z czego jesteś dumny, a w drugiej wypisz wszystkie rzeczy, które udało Ci się zrealizować.
Następnie przy każdym sukcesie zastanów się, czego nauczyłeś się o sobie, oraz jak skorzystasz z tego w przyszłości. To pomoże Ci uwierzyć w to, że masz siłę, aby realizować zamierzone cele!