Jak wyzbyć się negatywnych przekonań?

Jak wyzbyć się negatywnych przekonań i zmienić je na takie, które nas wspierają? Nie wiem jak wiele osób zadaje sobie takie pytanie, jednak jestem przekonany, że jeśli już ktoś je zada, to nagle otwiera mu się zupełnie nowa perspektywa. Ten wpis jest drugą częścią rozwinięcia posta 3 kroki do realizacji celu. Porozmawiamy o tym w jaki sposób osiągać swoje cele, które masz już zaplanowane, poprzez odpowiednie nastawienie… Przygotuj się i lecimy z tematem!

1. Skąd się biorą Twoje przekonania?

Zapewne jesteś dzieckiem swoich rodziców, chodziłaś do szkoły, a Twoje otoczenie wypełniało kilku przyjaciół. Wróćmy na chwilę do tych lat, kiedy to rodzice i nauczyciele byli Twoimi największymi autorytetami.
Przypomnij sobie, kiedy jakiś dorosły powiedział Ci coś w stylu: „co Ty masz do powiedzenia”, „nie dasz rady”, „jesteś za słaba”, „bogaty to złodziej”, „uczciwa praca, to ciężka praca”…
To wszystko, to przekonania, które zostały zbudowane i zakodowane już w Twojej małej główce, a które w dorosłym życiu dalej ciągną za sobą konsekwencje.
A gdy nauczyciel wziął Jasia do szkoły, ten nie znał odpowiedzi, a nauczyciel zaczął go przy całej klasie stawiać jako negatywny przykład ucznia?
Pierwsze przykłady pokazują w jaki sposób jesteśmy przywiązywani do pewnych przekonań, kiedy jesteśmy jeszcze wychowywani. JAk chcesz się bogacić, kiedy masz w głowie przekonanie, że bogaty to złodziej?
W drugim przykładzie wyobraź sobie Jasia, który w dorosłym życiu staje się Janem. Poważnym przedsiębiorca, który prowadzi firmę i zatrudnia 500 osób. Przychodzi moment wystąpienia publicznego. A on nie potrafi przemówić do swoich pracowników. Jak myślisz, czemu tak się dzieje?
Wszystko to, co wkłada nam do głowy środowisko oraz nasze autorytety, tworzy w naszych głowach pewnie przekonania. Mogą być one pozytywne lub też nie. To one kształtują postrzeganie Twojej rzeczywistości oraz tego co jest dla Ciebie możliwe, a co nie. Nie tylko w dzieciństwie, aktualne środowisko, w którym przebywasz również tworzy w Twojej głowie przekonania, ale o tym napiszę w kolejnym artykule.

2. Jak wyzbyć się negatywnych przekonań?

Zastanów się teraz w jakich konkretnych sytuacjach odpalają się w Tobie pewnie przekonania. Czy kiedy myślisz o swoim celu, to jest on dla Ciebie realny i osiągalny? Czy kiedy myślisz o tym, że powiesz swoim znajomym o marzeniu, które chcesz zrealizować to oni Cię wesprą, czy raczej wyśmieją?
Tego typu rzeczy wynikają z Twoich przekonań. Odpowiedz sobie na tego typu pytania i zapisz je na kartce. Następnie zweryfikuj, czy działają one na Ciebie wspierająco. Jeśli nie, to zmień je na przekonania wspierające. Przykładowo: jeśli masz przekonanie „bogaty to złodziej”, to zastąp je przekonaniem „bogaty, to osoba inteligenta, która jest kreatywna i wie jak wykorzystywać sytuacje, w których się znajduje, tak aby przekuć je na pieniądze”.

Ten punkt procesu osiągania celów pomoże Ci wyzbyć się negatywnych przekonań, które zazwyczaj ograniczają w znacznym stopniu nasz potencjał osiągania tego co chcemy. Pozytywne przekonania nas wspierają, natomiast negatywne – ograniczają. Warto o tym pamiętać planując swój osobisty proces osiągania zamierzonych celów. Dzięki temu przygotujesz się mentalnie na swój sukces oraz przestaniesz sabotować własne działania, poprzez przekonania, które negują Twoje działania, a które nie są Twoje, tylko wdrukowanie przez innych: rodzinę, środowisko, społeczeństwo itd.