Odpowiednie środowisko
Pamiętam jak kilka lat temu miałem wielkie cele i marzenia. Wszystko jednak zostawało tylko w mojej głowie, a ja kręciłem się w kółko. Nie potrafiłem realizować tych celów.
Być może Ty jesteś teraz w takim miejscu jak ja kilka lat temu – czujesz się sfrustrowany i zły – znam to uczucie.
Ten wpis mówi o trzecim, ostatnim elemencie mojego 3 etapowego procesu osiągania celów. Oczywiście chodzi o środowisko!

Środowisko ma wpływ

Wyobraź sobie sytuację, że mówisz w swoim środowisku, że masz cel, marzenie, plany. Opowiadasz swoim znajomym lub rodzinie co zrobisz, jaki masz na to plan oraz jakie będziesz mieć dzięki temu efekty. Reakcja? Śmiech, niedowierzanie, teksty typu: „to się na pewno nie uda”. Jak się czujesz? Czy takie środowisko pomaga Ci w osiągnięciu Twojego zamierzonego celu?

Z drugiej strony wyobraź sobie taką samą sytuację, jednak Twoi najbliżsi wspierają Cię, mówią, że pomogą Ci, że będzie dobrze, że dasz radę. Jak się czujesz w takiej sytuacji? Jak zmieniły się Twoje emocje w porównaniu z pierwszym przykładem?

Środowisko ma ogromny wpływ na to, czy nasz cel będzie dla nas bliski i realny, czy odległy i nieosiągalny. Ma również wpływ na to, czy odpuścisz na starcie, czy będziesz cisnąć nawet wtedy, kiedy nie wszystko będzie układało się po Twojej myśli.

Często osoby, które są dla Ciebie ważne, mają bardzo duży wpływ na to, jakie podejmujesz decyzje. Sam kiedyś tak miałem. Grunt to zorientować się w porę i potrafić zachować własne zdanie!

Jesteś wypadkową 5 osób, z którymi najczęściej przebywasz

Emanuel James Roh stworzył teorię, w której mówi o tym, że jesteśmy wypadkową 5 osób, z którymi spędzamy najwięcej czasu w ciągu dnia. Jeśli wolisz, to można tu zastosować stare, Polskie powiedzenie, w końcu mamy ich tyle: „jeśli wpadłeś między wrony, musisz krakać jak i one”. Teraz brzmi to trochę jaśniej?

Jeśli spojrzę na otoczenie, w którym przebywałem kiedyś, a po drugiej stronie postawię otoczenie, w którym przebywam dziś, to dostrzegam konkretny wpływ tych środowisk na moje myślenie, decyzje i poziom mojego życia. Okazuje się, że to właśnie środowisko w pewien sposób dyktuje to jak postępujemy. Wynika to z wielu czynników, moim zdaniem są dwa podstawowe: pierwszy z nich to nasza potrzeba przynależności – boimy się, że grupa nas odrzuci, dlatego staramy się dostosować. Drugi czynnik to fakt, że człowiek ma naturalną skłonność do duplikowania zachowań i schematów – robi to często nieświadomie!
Zastanów się zatem w jakim środowisku Ty przebywasz i w jaki sposób ono na Ciebie działa. Jeśli czujesz, że jest to środowisko, które Cię wspiera – super! Jeśli czujesz, że Cię nie wspiera – no cóż, warto się zastanowić nad niektórymi relacjami. Jeśli ciężko Ci to szczerze określić, to przejdźmy dalej…

„Technika Facebook’a”

Wejdź na swojego Facebook’a. Zacznij pisać post o tym co chcesz osiągnąć w najbliższym czasie, co chcesz zrealizować i jakie marzenia spełnisz. Nie ograniczaj się, puść wodzę fantazji i po prostu pisz to, co masz w sercu.
Kiedy skończysz zapewne poczujesz radość i przepełni Cię ekscytacja. Teraz zastanów się, czy chcesz opublikować ten post, tak aby Twoi znajomi mogli go przeczytać, skomentować i zareagować na niego. Jeśli Twój stan emocjonalny zaczyna się zmieniać w negatywną stronę, to może oznaczać, że „coś jest na rzeczy”. Oczywiście nie musisz publikować tego posta jeśli nie chcesz, jest to przede wszystkim ćwiczenie dla Ciebie!

Epilog

W ten sposób dochodzimy do miejsca, w którym znasz mój proces osiągania celów. Stworzyłem go i przeszedłem po to, aby być dzisiaj w miejscu, w którym zawsze chciałem być. Zdaję sobie jednak sprawę z tego, że łatwo o tym pisać i czytać, czasem ciężej wdrożyć. Zależy mi na efektach każdego z naszych czytelników, ponieważ wiem, że ten proces może zmienić wiele biznesów, relacji osobistych i podnieść Twój standard życia. To jest właśnie jeden z aktualnych moich celów.
Chcę dać Ci coś w prezencie, ponieważ chcę zarówno pomóc Tobie, jak i zrealizować swój cel.
Jest to możliwość zapisania się na DARMOWE, 45-cio minutowe konsultacje ze mną. Podczas tej telefonicznej rozmowy rozwiążemy jeden z Twoich największych problemów dotyczących osiągania Twoich osobistych lub biznesowych celów. Jeśli chcesz się zapisać na konsultacje i faktycznie wejść w proces, który zmienił życie moje i wielu moich klientów, to kliknij tutaj – umówimy się na Twoje darmowe konsultacje! 🙂